Lista aktualności Lista aktualności

23-WRZEŚNIA DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA, PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

Dzień Spadającego Liścia jest polskim świętem obchodzonym od 2008 roku,  równocześnie 23 września przypada kalendarzowy pierwszy dzień jesieni.

Jesienna pora roku na  ogół kojarzy się z ponurą atmosferą, jednak w świecie przyrody jest to okres dużej aktywności. W lesie zachodzi dużo zmian m.in. ptaki rozpoczynają jesienne migracje, zwierzęta przygotowują się do zimy zbierając zapasy, inne szukają miejsca na zimowy sen.

Coraz krótsze dni stają się bodźcem do z mian w przyrodzie a ich efekt możemy obserwować w postaci wspaniale ubarwionych liści. Drzewa zrzucają liście, by zminimalizować funkcje życiowe i przejść w stan fizjologicznego spoczynku. To zupełnie tak jak zapadające w stan hibernacji zimowej zwierzęta. Liście odpowiedzialne są za produkcję składników odżywczych i mineralnych. Kiedy słońca jest coraz mniej rośliny zatrzymują cenny chlorofil w łodygach i korzeniach. W takie sytuacji liście stają się zbędnym balastem. W miejscu gdzie liść łączy się z łodygą powstaje specjalna warstwa komórek, która tworzy barierę i odcina dopływ substancji odżywczych do liścia. Wystarczy lekki podmuch wiatru by opadły na ziemię, gdzie ulegną rozkładowi i staną się dodatkowym źródłem składników dla drzew, które zostaną pobrane przy pomocy systemu korzeniowego.

Inaczej procesy te przebiegają u drzew iglastych. Igły to zredukowane liście, które pokryte są grubą warstwą tzw. skórki i substancji woskowej (zabezpieczającej przed niskimi temperaturami).  Woda jest odprowadzana  z igieł do korzeni, co zapobiega jej zamarznięciu i rozsadzeniu igieł.

Jednak zanim liście opadną las roztoczy przed nami swoje wspaniałe jesienne barwy. W liściach pozostaje to co dla roślin staje się zbędne czyli barwniki: żółte- ksantofile, pomarańczowe karoteny i czerwone antocyjany. To właśnie za ich sprawą polska złota jesień staje tak malownicza.