Lista aktualności Lista aktualności

Drewno - surowiec niezwykły, ekologiczny, wszechstronny...

mający ponad 30 tys. zastosowań

Szacuje się, że drewno, jako surowiec doskonały, uniwersalny znalazło dziś w świecie ponad 30 tys. zastosowań. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół, zawsze znajdziemy je w swoim otoczeniu...

Las to prawdziwie odnawialna, ekologiczna wytwórnia drewna. Dzięki pierwiastkom krążącym w przyrodzie i energii słonecznej powstaje jego najdoskonalszy produkt – drewno, który, w odróżnieniu od wielu innych darów natury, jest surowcem w pełni ekologicznym odnawialnym, a jego produkcja, jeśli zachowuje zasady prawidłowej gospodarki leśnej, takie które obowiązują w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe nie jest uciążliwa dla środowiska.

Domy, mosty, słupy oraz setki innych konstrukcji i urządzeń wykorzystują właściwości fizykochemiczne drewna: wytrzymałość, lekkość, elastyczność i trwałość. Niesłabnąca popularność drewnianych mebli, podłóg okien i drzwi jest z kolei dowodem na ogromne znaczenie nie tylko jego walorów użytkowych, ale i naturalnego piękna. Dzięki nowoczesnym technologiom drewno stało się odporne na warunki środowiska nie tracąc żadnego ze swoich wyjątkowych walorów. Ogromną ilość drewna zużytkowuje przemysł celulozowo-papierniczy. Z drewna produkuje się też węgiel drzewny, płyty wiórowe i pilśniowe, stemple górnicze i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Pochodzenie drewna, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który możemy i wykorzystujemy na tak dużą skalę i w tak wszechstronnych działaniach..

Jak zbudowane jest drzewo?
Większość drzew ma podobną budowę: korona, pień i korzenie. Dla wielu gałęzi gospodarki najważniejszą częścią jest pień, który osłonięty jest przez warstwę kory zewnętrznej. Jest ona dla drzewa tym, czym skóra dla człowieka - chroni przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi. Pod nią znajduje się kora wewnętrzna, tzw. łyko, czyli sieć tkanek i naczyń, które zaopatrują drewno w substancje odżywcze.

Za przyrost drzewa odpowiada kolejna warstwa - kambium, pod którą znajduje się z kolei warstwa bielu, odpowiedzialnego za nawadnianie i dostarczanie odpowiedniej wilgotności drzewu. Najcenniejszą z punktu widzenia człowieka warstwą jest rdzeń, który wspiera i stabilizuje całość. To właśnie on jest źródłem najbardziej wartościowego drewna, które znajduje zastosowanie w wielu obszarach m.in. branży budowlanej czy meblarskiej.

Drewno należy do najstarszych surowców służących człowiekowi, a jego właściwości są dobrze znane. Obecnie drewno znajduje zastosowanie jako surowiec do produkcji podłóg, więźb dachowych, elementów architektury ogrodowej, zabawek. To naturalny materiał, który pozwala realizować najbardziej wyszukane wizje. Drewno ma znakomitą relację wytrzymałości do wagi. Wyliczono, że świerk i sosna są 16 razy lżejsze od stali i 5 razy lżejsze od betonu. Dlatego jego własności konstrukcyjne są coraz szerzej wykorzystywane w nowoczesnej architekturze. W obliczu zmian klimatycznych ogromnie ważne jest również to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Drewno jest surowcem trwałym, długo opierającym się procesom starzenia, stosunkowo łatwym do obrabiania. To historycznie najstarszy, obok kamienia i gliny, materiał konstrukcyjny, znakomicie nadający się do budowy monumentalnych obiektów: domów, mostów, jednostek pływających
Drewno to niezwykle cenny surowiec w rękach artystów i rzemieślników. Powstawały z niego i nadal powstają dzieła sztuki. Niedościgłe są pod względem barwy dźwięku instrumenty smyczkowe, dzieła włoskich lutników. Z drewna powstają m.in. gitary, flety, fortepiany, bałałajki, mandoliny, oboje, skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, korpusy bębnów, pałeczki perkusyjne itp.

Całe drzewo, będące po ścięciu źródłem drewna, dostarcza nam wielu pożytków pożytków. Najcenniejsze jest oczywiście samo drewno, ale nie marnują się również karpina (szyja korzeniowa i korzenie), kora, gałęzie, listowie. Pozostawione na miejscu rozdrobnione pozostałości pozrębowe, zasilają glebę leśną.

O skali użytkowania surowca w nowoczesnej gospodarce leśnej  w pierwszej kolejności decyduje zasada trwałości lasów, zwiększania ich zasobów oraz potrzeba wzbogacania różnorodności biologicznej. Dziś pozyskanie drewna jest efektem działań hodowlanych i ochronnych. Wielkość pozyskania drewna w poszczególnych nadleśnictwach jest ściśle określana w dziesięcioletnich planach urządzania lasu, każdorazowo zatwierdzanych przez ministra środowiska. Relacja pozyskania do bieżącego przyrostu (średnio to 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu) utrzymuje się w Polsce na średnim poziomie europejskim. Dlatego zasoby drewna w Polsce rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,5 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,95 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie.

W miejsce wyciętych drzew sadzi się nowe drzewa. Odnawia się powierzchnie, na których rósł las a na dotychczasowych nieużytków prowadzi się zalesienia. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 1 tys. drzewek na minutę!

 

Grafiki ujęte powyżej pochodzą z ogólnodostępnych stron internetowych.