Lista aktualności Lista aktualności

III Rajd rowerowy "Na szagę przez puszczę"

III Rajd Rowerowy „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ” za nami!

Na szagę przejechaliśmy aż 70 km, w ciągu jednego dnia, przez lasy Puszczy Noteckiej!

W sobotę, 28 sierpnia 2021 r., kilkudziesięciu śmiałków z różnych zakątków Polski wzięło udział w III Rajdzie Rowerowym „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”. Każdego roku, wydarzenie cieszy się niemalejącą frekwencją.

Bazą tegorocznej edycji rajdu była „Chata Zbójców” w Bucharzewie – niezwykle urokliwe  i malowniczo położone miejsce.
Trasa wiodła po niemal bezludnych leśnych ostępach przez nadleśnictwa: Sieraków, Międzychód, Karwin, Potrzebowice oraz Wronki - nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka. Uczestnicy na dwóch kółkach podążali śladami dawnych linii kolejowych, traktów czy śródleśnych osad, po których dzisiaj pozostały już tylko nazwy.

Na trasie rajdu, znajdywały się dwa punkty, które pozwoliły na błyskawiczną regenerację sił, zaopatrzone w napoje, owoce oraz zdrowe przekąski.
Wyjątkowe atrakcje czekały na uczestników rajdu na pierwszym z przystanków.
W Leśniczówce Leśnictwa Gospódka, na terenie Nadleśnictwa Sieraków, gospodarze wraz z przyjaciółmi z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Panowie Bracia z Sierakowa, Wielkopolska Brać Sarmacka przygotowali dla uczestników rajdu szereg niecodziennych atrakcji. Zaczynając od przywitania scenką z życia codziennego i obyczajów - rodem z XVII wieku, przez pokaz strojów szlacheckich i XVII wiecznego uzbrojenia w formie pokazu szermierki szablą polską oraz prezentacji pistoletów skałkowych i armaty, którymi kilku śmiałków mogło oddać strzał.
Podczas pobytu w Gospódce uczestnicy mieli również możliwość udania się do położonego przy leśniczówce Miejsca Pamięci i wysłuchania historii o zamordowanym tam z rąk hitlerowskiego oprawcy w czasach II wojny światowej leśniczym - Antonim Jarochowskim. Poruszająca opowieść była dla wszystkich chwilą refleksji.

W rajdzie rowerowym wzięło udział 60 osób. Po pojawieniu się ostatniego uczestnika na mecie – (każdy z uczestników ukończył rajd i nikt nie zgubił się w lesie), odbyło się wspólne zakończenie tego wydarzenia.
Uczestnicy w podziękowaniu za udział w III Rajdzie Rowerowym „Na szagę przez Puszczę” otrzymali pakiet upominków, którego zakup został współfinansowany z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.  

Jednymi z upominków był zestaw naprawczy do roweru, który podczas takich wypraw rowerowych przyda się w razie awarii oraz hamak. Hamak turystyczny to niezbędny element wypraw survivalowych i zostanie wykorzystywany na obszarach objętych programem „Zanocuj w lesie”.

Sprawne przeprowadzenie rajdu było możliwe dzięki pracownikom Nadleśnictw wchodzących w skład LKP Puszcza Notecka. Nad bezpieczeństwem uczestników z kolei czuwała policja oraz pomoc medyczna z OSP Wieleń. Podczas rajdu rowerowego (oprócz rowerzysty) najważniejszy jest sprzęt, dlatego o rowery zadbał Szczepan Bike GIANT Gorzów.


Świetna atmosfera i dobry humor pomimo zmęczenia towarzyszył uczestnikom rajdu (prawie) na każdym odcinku trasy. Prawie dlatego, że trasa krótkimi odcinkami była dosyć wymagająca, jednak uśmiech na twarzach wracał  od razu po pokonaniu naturalnych przeszkód. Pogoda w dniu rajdu pomimo wcześniejszych obaw dopisała, było słonecznie, a zapach wczesnej jesieni unosił się w powietrzu.
Organizatorami rajdu rowerowego „Na szagę przez Puszczę” były nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Puszcza Notecka
. Partnerami wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Leśne oraz Związek Leśników Polskich.
Impreza miała na celu promocję turystyki rowerowej, jako atrakcyjna forma rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz popularyzację wykorzystania terenów Lasów Państwowych jako miejsce dla aktywnych form odpoczynku i spędzania wolnego czasu.

Tekst: Nadleśnictwo Potrzebowice Roksana Ratajczak

 

Link do filmiku z III Rajdu Rowerowego „Na szagę przez Puszczę” https://www.youtube.com/watch?v=N7ZxDUFCjp4