Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj magię lasu...

posłuchaj szumu drzew, odgłosów zwierząt, wdychaj zapachu igliwia, dotykaj powierzchni pnia, spaceruj boso po leśnej ścieżce....

Poznaj magię lasu.

 

W czerwcu 2021 r w miejscowości Krucz w sercu Puszczy Noteckiej, stowarzyszenie Nordic Walking Lubasz realizowało projekt pod nazwą ,,Poznaj magię lasu". Projekt został wcześniej nagrodzony w konkursie Aktywni Mieszkańcy 2021 organizowanym przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania.
Po zapoznaniu uczestników  z zasadami prawidłowej techniki nordic walking  wybrali się oni na wyjątkowy spacer. Na początku spaceru przewodnik, leśnik z Nadleśnictwa Krucz pani Joanna Kupka omówiła zasady ,,kąpieli leśnych” i opowiedziała czym jest shinrin -yoku. To spacer bez tzw. „rozpraszaczy” (smartfona, sprzętu grającego). Milczenie zamiast rozmowy. Skupienie się na doznaniach zmysłowych. Patrzenie na zieleń, słuchanie szumu drzew, odgłosów zwierząt, wdychanie zapachu igliwia, dotykanie powierzchni pnia, spacer boso po leśnej ścieżce sensorycznej. Bycie „tu i teraz”. Taki spacer nie jest już sposobem na dotarcie do jakiegoś punktu, jest celem samym w sobie. Podczas spaceru mogliśmy zapomnieć o mijającym czasie i czekających nas zadaniach, zanurzyliśmy się w świecie przyrody i cieszyliśmy się każdą chwilą.  To był spokojny spacer połączony z eksplorowaniem lasu wszystkimi zmysłami, zanurzenie się w leśną atmosferę i skupienie się na ,,tu i teraz", połączony z technikami relaksacyjnymi. Zostawiając za sobą troski dnia codziennego, pośpiech, ciągłe analizowanie, planowanie otworzyliśmy się wszystkimi zmysłami na piękno natury. Doświadczyliśmy jej poprzez dotyk, węch, smak, słuch , a na końcu dopiero wzrok. Shinrin - yoku jest prozdrowotną praktyką kontaktu z naturą, co raz bardziej docenianą na całym świecie.

 

Na koniec odbyły się warsztaty ,,las w słoiku", gdzie każdy samodzielnie wykonał leśną dekorację, wykorzystując dary lasu, które wcześniej zebrał. Każda dekoracja była inna, bo przecież każdy z nas jest inny, wyjątkowy, niepowtarzalny. Ta cząstka lasu zamknięta w szkle na pewno znalazła  wyjątkowe miejsce w każdym domu. Po takich doświadczeniach nastąpił powolny powrót do codzienności podczas wspólnego parzenia i picia herbaty z ziół i owoców leśnych. Zapewne przeżycia uczestników na długo jeszcze pozostaną z nimi, bo natura ma magiczną moc. Choć to wcale nie czary.

Dziękujemy Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania za docenienie naszego pomysłu, dziękujemy Nadleśnictwu Krucz za pomoc i wsparcie, dziękujemy  uczestnikom za wspólne poznawanie magii lasu.

 

 

M. Kamińska-Sokół