Lista aktualności
Wiosną - rosną nowe lasy...
Wiosną 2015 r. w Nadleśnictwie Krucz zostało posadzonych łącznie ponad. 1.400.000 szt. młodych drzewek
Wiosna to, obok jesieni, najlepszy okres do sadzenia nowych drzew, zarówno w formie odnowienia lasu jak i zalesień np. gruntów porolnych.
Wiosną 2015 r. w ramach wprowadzania nowego pokolenia lasu w Nadleśnictwie Krucz zostało posadzonych łącznie ponad. 1.400.000 szt. młodych drzewek: jednorocznych, dwu- i trzyletnich sadzonek różnych gatunków, takich jak:
- sosna zwyczajna – 1.080.000 szt.
- dąb (szypułkowy i bezszypułkowy) – 210.000 szt.
- buk zwyczajny – 30.000 szt.
- brzoza brodawkowata – 73.000 szt.
- świerk pospolity – 5.000 szt.
- lipa drobnolistna – 3.000 szt.
oprócz w/w gatunków leśnicy posadzili w lesie różne tzw. gatunki biocenotyczne m.in. rokitnika, jarzęba szwedzkiego i zwyczajnego, różę fałdzistolistną.
Łączna powierzchnia, na której posadzono sadzonki wyżej wymienionych gatunków głównych i biocenotycznych to ponad 160 ha gruntów leśnych.
Na powierzchni ponad 160 ha rośnie już nowy las. Na skutek m.in. suszy w niektórych miejscach nastąpiły wypady sadzonek posadzonych w ubiegłym roku, konieczne było zatem wykonanie poprawek – w tym roku w Nadleśnictwie Krucz, w formie poprawek posadzono młode drzewka na łącznej powierzchni 13 ha.
Powierzchnię prawie 0,5 ha, uznano za odnowienie naturalne, gdyż rosnące tam drzewka, wyrosłe z nasion, rokują spore nadzieję na dobry wzrost i rozwój. W tym roku, w Nadleśnictwie Krucz założono również uprawę w bloku upraw pochodnych, na których posadzono sadzonki sosny zwyczajnej, o powierzchni 11,35 ha.
Oprócz sadzenie sztucznego, gdzie nowy las rośni posadzony „ręką człowieka" w Nadleśnictwie Krucz, w miejscach gdzie jest to możliwe, inicjuje się odnowienia naturalne – siew. W tym roku nowy las „z siewu" rośnie na powierzchni prawie 4 ha.
Odnowienie lasu, posadzenie nowych drzewek w lesie to duży wysiłek wielu ludzi, którzy wykonują ciężką i bardzo odpowiedzialną pracę. Nowy las najczęściej powstaje z sadzonek wyhodowanych w specjalnym miejscu zwanym szkółką leśną, stamtąd po roku, dwóch czy trzech latach, po długim i kosztowym procesie pielęgnacji tych sadzonek w szkółce, drzewka te trafiają do lasu. Powstaje nowy las.
Dlatego też, spacerując po lesie, zbierając grzyby czy jagody, starajmy się uszanować pracę tych ludzi, dzięki którym ten nowy las rośnie. Zgodnie z ustawą o lasach, w trosce o rosnące tam młode pokolenie, wstęp na uprawy leśne do wysokości 4 m jest zabroniony.
Las jest naszym wspólnym dobrem, pożytki płynące z lasu: klimatyczne, krajobrazowe, turystyczne, zdrowotne czy produkcyjne są nieocenione pamiętajmy zatem o tym, że las rośnie bardzo wolno, a każde umyślnie wyrwane, czy uszkodzone młode drzewko to strata, którą naprawia się często przez wiele lat.
Niech słowa „Las chronimy dla Ciebie" przyświecają nam na każdym leśnym spacerze.