Lista aktualności Lista aktualności

Zaproszenie na Wystawę

„10 lat malowania ze świętym Hubertem” w Goraju-Zamku

 

Plenery malarskie w Goraju-Zamku organizowane są od 2012 roku. Otrzymały one wdzięczną nazwę „Malowanie ze świętym Hubertem”. Organizatorami plenerów są - Zespół Szkół Leśnych w Goraju (2012-2021), Nadleśnictwo Sarbia (2012-2019), Nadleśnictwo Krucz (2012- 2013) oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile (2012-2021). Marek Madej został komisarzem organizacyjnym pierwszych siedmiu edycji gorajskich plenerów malarskich w latach 2012-2018. W ostatnich trzech latach funkcję tę sprawował Bogusław Doba - obydwaj są członkami Związku Polskich Artystów Plastyków.

Plenery odbywają się na przełomie maja i czerwca, jako samodzielne wydarzenia i kończą się wernisażem wystawy poplenerowej. W 2019 roku, w związku z organizacją w Goraju-Zamku bardzo dużego przedsięwzięcia jakim był XXIV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Regionalne Obchody Święta  Lasu postanowiono połączyć te wydarzenia artystyczne. Wernisaż odbył się podczas festiwalu, dzięki temu prace malarskie mogło zobaczyć zdecydowanie więcej publiczności.

W plenerach malarskich w Goraju-Zamku uczestniczyli głównie profesjonalni artyści plastycy, ale także studenci i plastycy amatorzy. W 2019 roku w organizację i udział w plenerze włączyli się członkowie Oddziału Czarnkowsko-Trzcianeckiego Związku Artystów Plastyków z Panią Prezes Marią Frankowską. Historia plenerów może poszczycić się udziałem łącznie ponad 50 artystów plastyków i fotografików, w tym jednego rzeźbiarza - pochodzących z całego kraju. W plenerach uczestniczyli także artyści z zagranicy – z Gruzji, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Korei Południowej. Wernisaże swoją obecnością zaszczycili – Bożenna Leszczyńska Prezes Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Prezes Stronnictwa Pracy prof. Zbigniew Wrzesiński czy Tadeusz Wojs Kanclerz Kapituły Orderu Świętego Stanisława.

Rok 2020 i epidemia koronawirusa odmieniły charakter plenerów. Zgodnie z wymaganiami i ograniczeniami organizatorzy zmuszeni zostali do zorganizowania pleneru malarsko- fotograficznego w formie zdalnej. Jednak mimo trudności plener został zorganizowany jesienią 2020 roku. Sytuacja powtórzyła się wiosną 2021 roku. Jednak determinacja organizatorów i artystów pozwoliła na realizację jubileuszowej edycji pleneru.

Wyróżnieniem dla gorajskich plenerów malarskich jest propozycja - sformułowana przez Panią Kierownik Annę Makarewicz - zorganizowania wystawy obrazów w Muzeum Przyrodniczo- Łowieckim w Uzarzewie będącym oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie. Zaprezentowanie dorobku artystycznego oraz idei organizacji plenerów artystycznych, promocji leśnictwa i łowiectwa, współpracy artystów z leśnikami i myśliwymi jest głównym celem wystawy. Historia plenerów oraz eksponaty prezentowane na wystawie zostały utrwalone w specjalnie na tę okazję wydanym katalogu. Koordynatorem plenerów w imieniu organizatorów i kuratorem wystawy jest Maciej Strawa.

Klimat zamku w Goraju,  otoczenie przyrodnicze,  lasy i architektura leśna,  łowiectwo, historia regionu, a przede wszystkim atmosfera szkoły leśnej z jej uczniami i kadrą pedagogiczną, rytmem dnia i zajęciami dodatkowymi stały się inspiracją do tworzenia przez artystów. Wycieczki uczestników po okolicy Nadleśnictwa Krucz i Nadleśnictwa Sarbia, Czarnkowa, Lubasza, Pianówki i Góry nad Notecią. Zajęcia edukacyjne z uczniami oraz spotkania z młodzieżą szkolną i ich pasjami, takimi jak granie na rogach myśliwskich, śpiewanie czy naśladowanie głosów zwierząt, stanowiły inspirację dla twórców. Dla organizatorów było zawsze ważne, aby obrazy zostały zainspirowane tutaj, tutaj powstały i tutaj pozostały. Dzięki temu w siedzibach organizatorów wiszące na ścianach obrazy stanowią pamiątkę, ale jednocześnie nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Organizatorzy plenerów i wystawy zapraszają na wystawę pt. „10 lat malowania ze świętym Hubertem” czynną w okresie 2 lipca do 27 sierpnia 2021 roku w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie.

 

Tekst powyżej stanowi "Notę nt. wystawy pt. Malowanie ze świętym Hubertem - 2021"