Asset Publisher
Kolejne młode sosny, dęby, lipy już rosną - posadzone przez pracowników Nadleśnictwa Krucz
Do akcji „100 milionów drzew do 2017 roku" dołączyli także pracownicy biurowi i terenowi Nadleśnictwa Krucz.
W II poł. kwietnia 2016 r. pracownicy Nadleśnictwa odnawiali powierzchnię leśną na terenie Leśnictwa Kruczlas.
By posadzić nowy las do Leśnictwa Kruczlas przyjechało ponad 30 pracowników biurowych i terenowych na czele z Nadleśniczym p. Stanisławem Zalewskim.
Grupa pracowników Działu Gospodarki Leśnej, Działu Księgowości, Działu Administracyjno – Gospodarczego Nadleśnictwa Krucz wspomagana przez służby terenowe i leśniczego Leśnictwa Kruczlas p. Adriana Guzowskiego posadziła ponad 4000 szt. jednorocznej sosny.
Na wstępie Nadleśniczy p. Stanisław Zalewski powitał przybyłych pracowników, przedstawił cel i zakres czekającego ich zadania oraz podkreślił jak ogromne znaczenie dla klimatu, ekosystemu, dla przyrody ma coroczne sadzenie lasów. Następnie leśniczy Leśnictwa Kruczlas p. Adrian Guzowski przedstawił miejsce, na którym miało odbywać się sadzenie lasu i przeprowadził krótki instruktaż jak prawidłowo sadzić drzewa by wszystkie się przyjęły i rosły zdrowo.
Pracownicy Nadleśnictwa Krucz sadzili jednoroczne sosny przy użyciu kostura. Każda sadzonka, jej system korzeniowy przed posadzeniem, została zabezpieczona specjalnym żelem. Taka żelowa ochronna warstwa zaopatruje sadzonkę w przyswajalną wodę, w ilości wystarczającej na wiele dni a także w dużym stopniu zapobiega jej wysychaniu. Po otrzymaniu skrzynek z sadzonkami sosny i kostura 2-osobowe zespoły ochoczo zabrały się do pracy.
Z upływem czasy można było z dumą obserwować jak drzewka posadzone przez pracowników Nadleśnictwa Krucz pysznie zielenią się na odnawianej powierzchni...
Sosny w Leśnictwie Kruczlas to nie jedyne drzewa, które posadzili pracownicy Nadleśnictwa Krucz. Na początku kwietnia br. w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Zespół Pałacowo – Parkowy w Kruczu, a dokładnie zabytkowy park przy siedzibie Nadleśnictwa Krucz został wzbogacony o nowo posadzone dęby.
Docelowo w parku pojawią się nowe lipy, wiązy, klony, dęby i buki. Uschnięte, kruche konary i korony niektórych rosnących w parku sędziwych dębów zostały mocno przycięte. Głównym powodem wykonania takiego zabiegu: usunięcia suchych konarów i fragmentów koron, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, były względy zapewnienia bezpieczeństwa licznie odwiedzających to miejsce dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Nadleśnictwo Krucz corocznie planuje, w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, uzupełniać ten zabytkowy park w rodzime gatunki drzew i krzewów, tak by utrzymać wyjątkowy, przyrodniczy charakter tego miejsca...