Asset Publisher
Akcja zbierania śmieci na terenach zielonych
w najbliższym sąsiedztwie wsi Krucz. Grupa ponad 60 osób wyposażona w worki na śmieci i rękawice ochronne sprzątała tereny zielone...
W połowie maja 2017 r. pracownicy Nadleśnictwa Krucz, mieszkańcy wsi Krucz, pracownicy Urzędu Gminy Lubasz, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruczu oraz pracownicy ZULiT A. Kowal z inicjatywy Nadleśniczego Nadleśnictwa Krucz p. Stanisława Zalewskiego dwukrotnie (11.05 oraz 18.05 br.) przeprowadzili dużą akcję „Zbierania śmieci na terenach zielonych w najbliższym sąsiedztwie wsi Krucz".
Grupa ponad 60 osób wyposażona w worki na śmieci i rękawice ochronne w pocie czoła sprzątała las z najgorszych, brzydkich, niebezpiecznych „elementów" leśnego krajobrazu, ze śmieci.
Podczas tej akcji udało się m.in. zlikwidować – posprzątać nielegalne wysypisko. Zebrane worki pełne najróżniejszych śmieci, puszki, torby foliowe, plastikowe butelki, pozostałości po meblach, sprzęcie RTV i AGD z przykrością świadczą o tym, że mimo corocznego sprzątania, śmieci cały czas się pojawiają i lasy oraz leśne okolice nadal są zaśmiecane. Tego niechlubnego procederu nie mogą również wyeliminować regularne wywozy śmieci realizowane przez specjalistyczne przedsiębiorstwa.
Akcja przeprowadzona przez pracowników Nadleśnictwa Krucz, mieszkańców wsi Krucz, pracowników Urzędu Gminy Lubasz, strażaków OSP w Kruczu, pracowników ZULiT A. Kowal zakończyła się zebraniem kilkudziesięciu worków pełnych śmieci oraz kilku hałd śmieci tzw. wielkogabarytowych z ledwością mieszczących się na przyczepach ciągnikowych. Karygodne procedery wyrzucania, wywożenia śmieci do lasu, powodują, że pozostawione śmieci nie tylko szpecą nasze lasy ale również są bardzo niebezpieczne dla roślin i zwierząt! Tereny, które przeszli uczestnicy akcji zostały posprzątane i znów mogą cieszyć oczy czystą zielenią i kolorami przyrody.
Powyższa akcja została poprzedzona zbieraniem porzuconego (na terenach zielonych objętych akcją) eternitu. Dokonała tego, wybrana w drodze postępowania przetargowego, specjalistyczna firma zajmująca się m.in. pozyskaniem, zebraniem i utylizacją różnych materiałów niebezpiecznych, w tym eternitu. Z terenów objętych akcją firma ta zebrała ok. 4 m3 eternitu.
Lasy Państwowe, tereny leśne, są dostępne dla każdego, każdy z nas może je odwiedzić i pospacerować leśnymi ścieżkami. Wszystkim leśnikom i miłośnikom przyrody bardzo zależy na tym, by spacer w lesie był zawsze pełen przyjemnych wrażeń. Pamiętajmy o tym, by podczas takich spacerów swoje śmieci zabierać ze sobą a przede wszystkim pamiętajmy o tym, że piękny, zdrowy las to czysty las!