Asset Publisher Asset Publisher

Chrońmy las przed pożarem !!!

Wiosna to czas, gdy cała przyroda budzi się do życia. Jak Polska długa i szeroka nad wieloma drogami, polami czy nad ogródkami zaczynają...

Chrońmy las przed pożarem – nie wypalajmy traw !!!

 Wiosna to czas, gdy cała przyroda budzi się do życia, dla wielu z nas to najpiękniejsza pora roku, z wielkim upodobaniem i energią zabieramy się do wiosennych porządków, ciesząc się urokami ciepłej, słonecznej pogody. Jak Polska długa i szeroka nad wieloma drogami, polami czy nad ogródkami zaczynają się unosić kłęby dymu. Zaczyna się bezprawne wiosenne wypalanie traw na łąkach, poboczach dróg i torowisk, na działkach i użytkach.
 To właśnie wiosenne wypalanie traw jest najczęstszą przyczyną powstawania pożarów lasów na wiosnę.
 Leśnicy całej Polski apelują o nie wypalanie traw.
 Mimo wielu zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten bezmyślny proceder staje się on w naszym kraju niechlubną tradycją. Należy podkreślić, że wypalając trawy ani nie użyźnimy ziemi ani nie zwalczymy rosnących w takim miejscu chwastów. Wprost przeciwnie – jakość plonów może pogorszyć się o 5 – 8 %, a głębiej ukorzenione chwasty, pomimo wypalenia wierzchniej warstwy roślinnej, odrodzą się jako pierwsze.
 Podczas takiego wypalania zniszczeniu ulega wiele pożytecznych roślin m.in. motylkowych, ziół, traw…, w wielu miejscach bezpowrotnie niszczy się miejsca bytowania wielu ptaków i ssaków m. in. skowronków, kuropatw, bażantów, saren, zajęcy…
 Wypalając trawy, nieużytki, pobocza dróg i torowisk czy pozostałości roślinne stwarza się bardzo poważne zagrożenia dla okolicznych domów i gospodarstw, dla mieszkających tam ludzi oraz dla tych, którzy sami rozpalili zgubny ogień jak i tych, którzy uczestniczą w akcji gaśniczej.
 Zgodnie z obowiązującym prawem za wypalanie roślinności na pastwiskach, łąkach, nieużytkach, rowach, torfowiskach, poboczach dróg i torowisk grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.
 Wiele łąk, pastwisk, dróg, torowisk bezpośrednio graniczy z terenami leśnymi. Ogień w takich miejscach, niezwykle łatwo, może przedostać się do lasu. Odrodzenie się przyrody na spalonej powierzchni trwa latami. To, co cieszy wszystkich leśników i miłośników przyrody to fakt, że z roku na rok rośnie świadomość  zagrożeń jakie niesie ze sobą wiosenne wypalanie traw wśród społeczeństwa i tym samym zmniejszanie skali tego niechlubnego procederu.

 Raz jeszcze przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wiosennego wypalania roślinności i apelujemy o rozsądek!

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze strony http://www.redorbit.com