Asset Publisher
Leśnicy proszą, zauważyłeś ogień alarmuj! W związku z dużym zagorożeniem pożarowym w lasach bądźmy szczególnie ostrożni i uważni!
LEŚNICY PROSZĄ
ZAUWAŻYŁEŚ POŻAR - ALARMUJ!!!
TELEFONY ALARMOWE NADLEŚNICTWA KRUCZ
Zintegrowany Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Krucz i Potrzebowice (RDLP w Pile)
Krucz - 724 908 900
Potrzebowice - 660 737 025
____________________________________________________________
Komendy Powiatowe PSP obejmujące zasięgiem swojego działania Nadleśnictwo Krucz:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie
67 222 32 70 67 222 32 71
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach
61 664 88 00 61 222 06 90
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
61 222 07 00 (do godz. 15.30) 61 222 07 10 (po godz. 15.30)
Utrzymująca się od dłuższego czasu wysoka temperatura i brak deszczu obligują wszystkich, którzy odwiedzają tereny leśne do zachowania szczególnej ostrożności. Człowiek odpowiada za powstanie ponad 90% pożarów lasu. Największe zagrożenie pożarowe lasu ma miejsce w okresie wczesnej wiosny i lata. Wiosną w lesie występuje duża ilość materiałów łatwopalnych takich jak opadłe liście, gałęzie, czy wysuszona roślinność dna lasu.
W tym okresie utrzymujące się wysokie temperatury i brak opadów są ogromnym zagrożeniem dla lasu – czynniki te powodują wysychanie ściółki oraz roślinności rosnącej w dnie lasu - wystarczy niewielka iskra, aby spowodować pożar.
Lasy Nadleśnictwa Krucz zaliczone są do I kategorii zagrożenia pożarowego (najwyższa kategoria zagrożenia pożarowego).
Jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 będzie niższa od 10 % nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu.
Tereny leśne oznacza się wówczas tablicami o „Zakazie wstępu” z podaniem powodu wprowadzenia zakazu. Za nie przestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości do 500 zł. Respektowanie zakazu nie powinno być tylko podyktowane sankcjami karnymi, przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że każdy pożar jest niezmiernie groźny dla ludzi, zwierząt i środowiska leśnego oraz niesie ze sobą duże straty materialne.
Od lat najczęstszą przyczyną większości pożarów jest nieostrożność osób przebywających na terenach leśnych i podpalenia, dlatego też leśnicy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności w lesie i bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu w sytuacjach, kiedy wprowadzenie takiego zakazu jest koniecznością.
Planując wycieczkę do lasu, w trakcie upalnego lata, warto sprawdzić aktualnie obowiązujące zakazy wstępu do lasu prezentowane na stronie internetowej Lasów Państwowych. |
|
Pamiętajmy o tym, że:
• Każda osoba obowiązana jest przestrzegać przepisy przeciwpożarowe obowiązujące na terenach leśnych i ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nie odpowiedniego zachowania się w lesie.
• W lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości 100 m od granicy lasu nie wolno wykonywać czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, a w szczególności wypalać wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
• Otwartym ogniem można posługiwać się w lesie lub w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy – tylko w miejscach wyznaczonych lub uzgodnionych z właścicielem lub zarządcą lasu.
• Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu wstępu do lasu wprowadzonego przez właściciela w związku z występującym na obszarach leśnych dużym zagrożeniem pożarowym.
• W lasach i na terenach śródleśnych zabronione jest palenie tytoniu za wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
• Należy przestrzegać wskazań wynikających z tablic informacyjno-ostrzegawczych wywieszonych na terenach leśnych wzdłuż szlaków wycieczkowych i turystycznych, przy schroniskach, obozach młodzieżowych i innych miejscach o dużej penetracji ludności.
• Istotnym jest zachowanie ostrożności podczas przejazdu przez tereny leśne i nie wyrzucanie przez okna pojazdów niedopałków i innych przedmiotów, mogących być przyczyną pożaru.
• Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi lub zaprzęgowymi dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, zaś wjazd na drogi leśne jest dozwolony tylko wtedy, gdy są oznakowane drogowskazami lub innymi znakami dopuszczającymi ruch po tych drogach.
• Postój pojazdów silnikowych lub zaprzęgowych na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.